Skip to main content

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju opracowały projekt ulgi na robotyzację, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Będzie to ulga umożliwiająca odliczenie 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Będzie dotyczyć również m.in. leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty.

 

Dla kogo ulga na robotyzację w roku 2021?

Odliczenie będzie przysługiwać podatnikom CIT i PIT chcącym zautomatyzować stanowisko pracy, bez względu na wielkość i rodzaj branży.

Jeśli masz jakieś pytania z zakresu nowych regulacji lub potrzebujesz wsparcia dotyczącego finansów i księgowości, skontaktuj się z nami >> 

 

Jakie koszty kwalifikowane będzie można odliczyć?

Ulga na robotyzację uwzględni koszty kwalifikowane związane z:

  • hardware’m,
  • software’m (np. oprogramowaniem do maszyn),
  • zakupem elementów do maszyn,
  • szkoleniem pracowników obsługujących maszyny,
  • leasingiem na nowy sprzęt.

Możliwości odliczenia ww. kategorii kosztów będzie analizować Krajowa Administracja Skarbowa.

 

Jakie efekty ma przynieść ulga na robotyzację?

Projekt ulgi na robotyzację zakłada zwiększenie liczby robotów w produkcji przemysłowej, co ma się przełożyć na wyższą wydajność produkcji oraz jej niższe koszty. Wśród korzyści wymieniane są także polepszenie jakości oraz elastyczności przemysłu, a także poprawa komfortu pracy w sektorze. W dłuższej perspektywie ulga ma wpłynąć na większą ekspansję eksportową i pomóc utrzymać światowe trendy w polskiej gospodarce.

 

Okres obowiązywania ulgi na robotyzację w 2021 roku

Ulga zacznie obowiązywać z początkiem 2021 i za ten rok, składając zeznanie roczne, będzie można odliczyć ją od podstawy opodatkowania. Ulga będzie funkcjonować przez pięć lat, do końca 2025 roku.

Z rządowych szacunków wynika, że dzięki uldze na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć  nawet 1,1 mld. złotych w ciągu pięciu lat jej funkcjonowania.

Zobacz jak

możemy Ci pomóc

Harmonia

KSIĘGOWO

PODATKOwa

Kompleksowa

Zobacz jak pomagamy

Spokój

płacowo

- kadrowY

Kompleksowy

Zobacz jak pomagamy