Skip to main content

Czy kasy online od 1 lipca powinni mieć tylko lekarze prowadzący indywidualną praktykę lekarską czy również podmioty lecznicze? Ile wynosi ulga na zakup kasy online? Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

 

Kosmetyczki, fryzjerzy, siłownie, kluby fitness, lekarze, stomatolodzy, budowlańcy i prawnicy – to branże, które już 1 lipca powinny wymienić kasy fiskalne na kasy on-line. Nie obędzie się bez problemów. Sektor beauty apeluje do ministra finansów o kolejne przesunięcie terminu o pół roku, a medycy zwracają uwagę, że przepisy są nieprecyzyjne i trudno dociec, kogo dotyczą. Indywidualnie przedsiębiorcy mogą się jeszcze ubiegać o odroczenie terminu.

 

Branża Beauty nie chce kas on-line – z mozołem odrabia straty

Ponad 30 proc. salonów fryzjersko – kosmetycznych nie zaopatrzyło się jeszcze w kasy fiskalne on-line. To branża, która od paru tygodni dopiero stara się odrabiać czteromiliardowe straty spowodowane drugim lockdownem. Wielu firmom pomoc z Tarcz nie zrekompensowała miesięcy przestoju, a kasa on-line jest dla nich sporym wydatkiem. Dlatego inicjatywa Beauty Razem zwróciła się do ministra finansów o odroczenie obowiązku wprowadzenia nowych kas o pół roku. Zwraca też uwagę, że producenci kas mogą nie zaspokoić popytu (w samym sektorze fryzjersko-kosmetycznym brakuje ich ok. 50 tys.), bo obowiązkową fiskalizacją objęte są i inne branże. Konsekwencją mogą być opóźnienia w dostawach, wzrost cen urządzeń i masowe indywidualne prośby firm o odroczenie terminu.

 

Indywidulne praktyki lekarskie z kasami on-line, podmioty lecznicze – bez  

Także dla lekarzy obowiązek wymiany kas przypadł w najgorszym z możliwych okresów. Trwa jeszcze walka z Covidem, Polacy po pandemii wracają do specjalistycznych gabinetów, a oni właśnie teraz muszą szukać nowych kas… ale wyłącznie ci lekarze, którzy prowadzą indywidualną praktykę lekarską. Jeszcze do niedawna przepisy dotyczące ewentualnego obowiązku posiadania kas online przez lekarzy budziły wiele wątpliwości – za sprawą braku precyzji ustawodawcy – jednak interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 27 maja 2020 r. (0114-KDIP1-3.4012.220.2020.1.JG) rozwiała te wątpliwości. Dyrektor KIS wyjaśnił w niej, że wnioskodawca jako podmiot leczniczy prowadzący działalność w formie spółki prawa handlowego w zakresie usług opieki medycznej poprzez zatrudnionych lekarzy i lekarzy dentystów, na umowach o pracę i umowach cywilnoprawnych, nie podlega przepisom art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r., gdyż przepis wyraźnie wskazuje, że obowiązek wymiany kasy rejestrującej na kasę rejestrującą online z dniem 1 stycznia 2021 roku dotyczy tylko opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów w ramach indywidualnej praktyki, a nie przez podmioty lecznicze.

 

Jeżeli potrzebujesz wsparcia z zakresu rozliczeń finansowo-księgowych czy podatkowych, skontaktuj się z Banach Outsourcing >>

 

Indywidualne wnioski o więcej czasu na kasę online tylko do 30 czerwca! 

Podatnicy, dla których instalacja kasy fiskalnej on-line jest za dużym wydatkiem, mogą wnioskować o przesunięcie terminu instalacji urządzenia. Muszą się jednak spieszyć, możliwe jest bowiem tylko składanie wniosków o odroczenie terminu, który jeszcze nie upłynął. Przedsiębiorcy, którzy powinni zacząć rejestrować swoje transakcje na kasach fiskalnych on-line od 1 lipca, mają więc czas na złożenie wniosku do końca czerwca.

Każdy wniosek złożony u naczelnika urzędu skarbowego winien być szczegółowo uargumentowany np. trudną sytuacją finansową przedsiębiorcy, spowodowaną pandemią. Musi też zawierać nową datę, w której podatnik zobowiązuje się do zainstalowania kasy fiskalnej. Pracownicy urzędu skarbowego na wydanie decyzji mają 30 dni od otrzymania wniosku.

Przy kupnie kasy online można skorzystać z ulgi!

Przedsiębiorcy, którzy wymieniają kasę fiskalną mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Wynosi ona 90 proc. ceny zakupu, pod warunkiem, że nie przekracza 700 zł .

Pierwsze, obowiązkowe kasy on-line pojawiły się u niektórych podatników 1 stycznia 2020 roku. Niebawem będą je stosowały wszystkie branże, gdyż tradycyjne kasy fiskalne będzie można nabywać tylko do końca grudnia 2022 r.

Zobacz jak

możemy Ci pomóc

Harmonia

KSIĘGOWO

PODATKOwa

Kompleksowa

Zobacz jak pomagamy

Spokój

płacowo

- kadrowY

Kompleksowy

Zobacz jak pomagamy